Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

8. Sraz Entlebuchů, Malý Ratmírov, 6.- 8.9.2019

V pořadí již 8. sraz Entlebuchů se konal na začátku září na Malém Ratmírově. Tím byl tento sraz pro nás speciální, protože na Malý Ratmírov jsme jezdili dlouhou řadu let pravidelně na dovolenou s dětmi i s celou širší rodinou. Stále jsme jezdili do malých chatiček a marně jsme se snažili dostat do větších patrových chat, do kterých jezdili opakovaně stejní lidé a zřejmě je měli „předplacené“ na mnoho let dopředu. Teď, na srazu Entlebuchů, jsme si ten „luxus“ konečně dopřáli. Jinak jsme našli vše v podobě jako před třiceti lety: toalety, umývárny, i hřiště. I jídelna a jídla zůstaly téměř beze změn – inovací byl jen švédský stůl u snídaně. Ale některé produkty z doby před třiceti lety byly v nabídce zachovány. Místo nám ale připadalo i po tolika letech a návštěvách krásných míst na různých kontinentech stále stejně krásné a pro psí sraz bylo ideální.

Dokonce, navzdory vedrům a suchům posledních let, i počasí bylo „pravé ratmírovské“, jako bývalo běžně v dobách našich dávných pobytů na tomto místě. Trička s motivy Entlebuchů se s ohledem na počasí dala využít pouze v jídelně, venku se hodily spíš nepromokavé bundy a holiny, ale to nás neodradilo od uskutečnění plánovaného venkovního programu v plném rozsahu. Za jeho přípravu patří dík organizátorům Pavlíně, Marcele a Alešovi. V době, kdy probíhaly různé druhy výcviku a soutěže, pršelo méně. My jsme předváděli a učili treibball. Kdyby nám v době, kdy jsme na místních hřištích loukách proháněli míče při fotbalu, nohejbalu a volejbalu, někdo řekl, že zde budeme za třicet let učit tříbarevné psy ťukat do míčů, asi bychom si mysleli, že se zbláznil.

V neděli jsme se všichni vypravili na výlet vláčkem do Střížovic. Spousta Entlebuchů ve vlaku o dvou vagónech průvodčího zpočátku dost rozhodila, ale nakonec nám vyčlenil jeden vagón a mohli jsme vyrazit. Procházka vedla po nám důvěrně známých místech. Zde byla změna bohužel velmi viditelná: tam, kde byl před třiceti lety krásný les, jsou dnes rozsáhlé vykácené plochy nebo poničené stromy.

Na Ratmírově nás navštívil pejsek Barney z našeho vrhu B, který bydlí na druhém konci Ratmírovského rybníka. Vždycky je krásné, když nás štěně i po delší době pozná. Velkou radost ze setkání měla i maminka Aisha.

Foto: Bohdana Stoklasová, Martin Košťál
© Stoklasovi, 2012