Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

Švýcarsko, červen 2019

V závěru června jsme strávili krásnou a velmi pestrou dovolenou ve Švýcarsku. V plánu jsme měli cestu pod Matterhorn a Jungfrau, návštěvu Entlebuchu a původních chovatelských stanic v této oblasti a na závěr treibballové závody ve Švýcarském Murtenu.

Hory
Naše první cesta vedla pod Matterhorn. Vlakem do Zermattu, zubačkou a dále pěšky. V době našeho pobytu ve Švýcarsku byla extrémní vedra, horko bylo i v nadmořské výšce nad 2000 metrů, takže jsme kvůli psům museli cestu s výhledy na impozantní solitér Matterhorn uzpůsobit tak, aby nevedla po dlouhých rozpálených úsecích a aby se psi měli kde osvěžit. Naším dalším cílem byl masiv Jungfrau, na který jsme měli krásný výhled ze svého penzionu. Mohli jsme pozorovat, jak nízké zelené kopce přecházejí do vyšších kopců, ubývá zeleně a nastupují skály a sníh. Pohled zblízka na zasněžené velikány stál také za to. V oblasti se pohybovalo velké množství asijských turistů, kteří zřejmě měli v nějakém průvodci zmínku o salašnických psech. A tak se s našimi fenkami nadšeně fotili pod vysokými horami. Ve vedrech bylo příjemné koupání v horských jezerech a potocích a na sněhu při přejezdech horských sedel bylo 20 stupňů.


Po stopách entlebuchů
Se svými dvěma fenkami jsme se vydali na průzkum údolí Entlebuchu a kořenů vzniku tohoto plemene. Kniha "Historische Zuchstätten: Entlebucher Sennenhunde" byla naším skvělým průvodcem a díky ní jsme původní chovatelské stanice snadno našli. V Entlebuchu a okolí má plemeno entlebuchů své historické kořeny, ale aktivní chovatelské stanice zde již nejsou a ani jsme zde žádného entlebucha nepotkali. Navštívili jsme několik původních stanic a ačkoli jsme nebyli nikde předem ohlášeni, naše dvě entlebušky v postrojích se švýcarskými kříži, vizitka naší chovatelské stanice a knížka o původních chovatelských stanicích nám pomohly navázat společnou řeč s původními chovateli i jejich potomky. Někteří nám ukazovali fotografie dokumentující místní chov před řadou let. Entlebuši již v této oblasti, stejně jako jinde, s kravami nepracují. Bylo snadné si představit, jak je naháněli po okolních kopcích. Návštěvu Entlebuchu a obvyklou fotku u cedule Entlebuch jsme nemohli vynechat, ale byli jsme rádi, že jsme měli čas vidět i něco více.


Rothöhe je pravou kolébkou entlebuchů. V tomto místě vlastnil Franz Schertenleib restauraci a hotel a zde se pustil v letech 1912-13 do rekonstrukce plemene entlebuchů. Prosperující objekt v roce 1972 vyhořel a dnes je zde výletní restaurace. Z původní krásné atmosféry místa zbyly jen fotografie v suterénu a vyhlídka do kraje.


Treibballové závody v Murtenu
Práci entlebuchů s kravami i ve Švýcarsku dnes všude nahradily elektrické ohradníky, takže Barnie a Aisha místo krav naháněly na treibballových závodech v Murtenu alespoň míče. A vedly si výborně. Aisha závody vyhrála a Barnie skončila třetí.

© Stoklasovi, 2012