Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

1. Sraz Entlebuchů, Vyžlovka, 8.- 9.9.2012

Historicky první český sraz Entlebuchských salašnických psů se konal 8.-9. září 2012 v areálu Vyžlovka. Pro Entlebuchy i další psí plemena to byla to skvělá příležitost pro veselé měření sil v obratnosti i chytrosti, zkrátka příjemná akce plná pohybu a zábavy.

Na začátku jsme se všichni společně vyfotili a pejskové dostali příležitost k vzájemnému seznámení, očichávání, dovádění a nezávaznému měření sil v přetahování o provaz a honění míčků. Někteří využili blízkosti rybníka a s chutí se v něm v teplém počasí osvěžili. Pak následovaly různé soutěže.

Soutěže s prvky agility byly poněkud nevyrovnané. Sešli se zde opravdoví "profíci", kteří se agility věnují a tratí prosvištěli perfektním stylem a v rekordním čase, s těmi, kteří měli na způsob i rychlost zdolávání překážek či tunelů vlastní názor - diametrálně odlišný od soutěžních pravidel. Následující soutěže v klasických disciplínách, jakými jsou přivolání a aport, zvládli skoro všichni, i když ani zde by jistě mnozí nevyhověli pravidlům. Barnie například všechny velmi pobavila tím, když kousek před cílem pustila aportovací předmět a vyměnila si ho za cizí, který se jí lépe líbil. To by na zkouškách určitě neprošlo.

Největší legrace byla při IQ testu, kdy měli psi hledat ukrytý pamlsek nebo předmět v krabici s malým otvorem. Tento test je popsán na příkladech různých zvířat v řadě publikací zabývajících se etologií. Všude je porovnávána doba, kterou jednotlivá zvířata potřebují k objevení otvoru na druhé straně krabice. Naši soutěžící ale objevili nový, v literatuře zatím zřejmě nepopsaný způsob, jak se ke kýženému předmětu dostat - prostě si prorazili hlavou větší otvor. Organizátoři naštěstí měli dost rezervních krabic. Barnie skončila v IQ testu na třetím místě, celou soutěž vyhrál její bráška Bentley. Škoda, že na srazu nebyla jejich maminka Elinka, určitě by byla na svá inteligentní štěňátka pyšná.

Sice se jednalo o sraz Entlebuchů, ale účastnila se ho i jiná plemena. Jejich zastoupení bylo opravu pestré. Všichni soutěžili s chutí. Kromě dospělých se představily v roli psovodů i děti.

Kromě psů museli prokázat své schopnosti i jejich páníčkové. Museli najít a zodpovědět dotazy rozmístěné v okolí rybníka a i jim se měřil čas. Náš výsledek na žádnou medaili nestačil, takže Barnie dopadla v testu IQ podstatně lépe.

Procházka kolem rybníka druhý den proběhla již bez naší účasti, ale fotografie svědčí o tom, že si ji všichni užívali po svém. První český sraz Entlebuchských salašnických psů se opravdu vydařil. Dík za organizaci i skvěle připravený program patří hlavně organizátorům.
© Stoklasovi, 2012