Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

Mistrovství ČR v treibballu, Heřmanův Městec, 14.9.2019

Mistrovství ČR v treibballu 2019 (MR ČR) se konalo 14.-15. září v Heřmanově Městci. Mistrovství bylo letos dvoudenní: první den proběhl hlavní závod a na druhý den byla zařazena treiballová hra „Ukaž, co umíš“. Prostory ZKO Heřmanův Městec poskytly pro dvoudenní akci vynikající zázemí s možností ubytování i kompletního stravování přímo v areálu a krásných prostor pro procházky a venčení psů všude okolo.

Z přihlášených 34 týmů se jich na startu sešlo 31: 27 českých a 4 německé. Na závodech se představila většina mistrů a vicemistrů ČR z roku 2018, úřadující mistr Německa i nositelé titulu High in Northern Hemisphere ze sezóny 2018-2019. S oběma fenkami závodil Milan, já jsem dělala rozhodčí.

Skladba plemen byla velmi pestrá. V kategorii large byla zastoupena tato plemena: border kolie, entlebušský salašnický pes, chodský pes, kokršpaněl, krátkosrstá kolie, německý ovčák a několik kříženců a v kategoriii small: biewer, knírač malý, německý špic střední a papillon.

V prvním kole, které je na všech treibballovových závodech stejné, byly míče seskupeny do klasické pyramidy a úkolem psů bylo začít vrcholovým míčem a dopravit ho do brány a dále pokračovat ostatními míči v libovolném pořadí. Druhé kolo bylo zaměřeno na dálkovou ovladatelnost psa a mělo prověřit oběhnutí formace, vyslání psa za požadovaný míč, zastavení za míčem, obíhání míčů ve tvaru kroužku nebo osmičky a dopravení míčů v určeném pořadí do brány. Barnie obhájila v nejvyšší třídě TRB 3 titul Mistr ČR z loňského roku a Aisha titul 1. vicemistr ČR. Na rozdíl od loňského roku nechaly za sebou i všechny německé týmy. Celkové výsledky závodů jsou k dispozici zde .

Treibballová hra „Ukaž, co umíš“ byla ohlášena až na místě, takže nebylo možné ji předem natrénovat. Cílem bylo prověřit, co jednotlivé týmy dokáží bez tréninku a schopnost zvládnout i předem neznámé úkoly. Čas nebyl hlavním kritériem, rozhodující byla přesnost provedení, způsob povelování a souhra týmu. Barnie předvedla v nejvyšší třídě TRB 3 bezchybný výkon bez zaváhání, hru vyhrála a dokázala tak, že její vítězství v hlavním závodě nebylo náhodné.

Poděkování za krásné výkony patří pečlivě připraveným závodním týmům, za hladký průběh závodů všem, kteří se o ně při přípravě a pak celý den na místě starali. Hlavní poděkování si zaslouží Jirka a Marcela Skalovi jako hlavní organizátoři. Za příspěvek na trofeje i záštitu nad závody patří dík Treibball klubu, za hezké ceny všem sponzorům. K příjemné atmosféře závodů přispěla kromě ideálního počasí i dobrá jídla v klubovně v průběhu celých závodů a vlídná a ochotná obsluha.

Foto: Marcela Kučerová Skalová, Bohdana Stoklasová, Richard Vysloužil

© Stoklasovi, 2012