Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

2. Sraz Entlebuchů, Zlenice, 6.- 8.9. 2013

Druhý sraz Entlebuchů se konal v areálu chatového tábora Zlenice na břehu řeky Sázavy. Příjemné prostředí umožňující volný pohyb psů a krásné počasí vytvořily skvělý rámec celé akce. Organizátoři připravili program velmi pečlivě – střídaly se v něm části poučné i zábavné. Na závěr srazu proběhla schůzka všech, kteří se zajímají o chov Entlebuchů za účasti poradce chovu. Atmosféru i program srazu vystihují následující video i fotografie. Fotografií od různých autorů bylo k dispozici hodně, tak bylo z čeho vybírat. Nejvíce jsme jich převzali od Ondry Havelky, kterému děkujeme za jejich poskytnutí na DVD. Těm, které zajímají podrobnosti ze srazu, doporučujeme kompletní video od Pavlíny Janákové.

Program zahájily ukázky různých aktivit pro psy. Po předvedení měli účastníci srazu možnost si vše se svými psy vyzkoušet. Přehlídku psích aktivit uvedla ukázka málo známého treibballu, následovala canisterapie a celý blok uzavřely ukázky výcviku obrany – od úplných začátků s malým štěňátkem až po vrcholovou úroveň.

Soutěžit jsme začali ve skupinách, pak následovaly soutěže jednotlivců. Při soutěžích s prvky agility bylo na první pohled zřejmé, kdo se agility opravdu věnuje a kdo zkouší tunely a překážky jen jednou za rok na srazu Entlebuchů. První skupina obecenstvo potěšila ukázkou toho, co dobře vedený Entlebuch v agility dokáže, druhá skupina vnesla do soutěží odlehčení a spoustu legrace. Své znalosti museli předvést i páníčkové – v okolí Zlenic na ně čekala na obou březích Sázavy řada otázek, které museli vyhledat a zodpovědět.

Chvilka slávy byla speciální volnou soutěžní disciplínou, kde měli páníčkové společně se psy během jedné minuty s využitím několika rekvizit předvést zábavné číslo. Obecenstvo a zároveň porotu tvořili účastníci srazu. Některé kreace byly opravdu pozoruhodné.

Společná procházka všech účastníků srazu vedla lesem, kukuřičným polem i vodou na zříceninu hradu, kde jsme hledali poklad. Někteří psi si na procházku vzali psí šátečky a většina z nich si užívala pohyb na volno ve velké skupině. Procházky se zúčastnily i děti včetně velmi malých, které se ještě procházet neumějí.

Organizační štáb akci nejen výborně připravil, ale pečlivě sledoval i její průběh, za což mu patří velký dík. Kromě Entlebuchů se srazu zúčastnila nejen další psí plemena, ale i jiná zvířata. Přijela malá štěňátka Entlebuchů, odrostlejší štěňata, dorost i dospělí psi. Doprovázeli je nejen dospělí psovodi, ale i děti, včetně těch nejmenších. Účastnící srazu bydleli v chatkách, ve stanech i v autech. Po celodenním programu přišlo všem vhod grilované maso a večerní posezení – ať již u ohně či uvnitř v teple restaurace. Druhý sraz Entlebuchů se po všech stránkách vydařil a všichni účastníci se již určitě těší na třetí sraz v příštím roce.

© Stoklasovi, 2012