Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

Treibballové závody v Pesoparku VI, 27. 9. 2020

Treibballové závody v Pesoparku VI jsme letos pořádali za poměrně dramatických okolností. Původně se měly konat 19. 4. 2020, ale s ohledem na koronavirová opatření jsme je museli na jaře zrušit. Zvolili jsme náhradní termín 27. 9. 2020. Jak se termín blížil, v souvislosti s druhou koronavirovou vlnou se opět začala objevovat různá omezení, a tak jsme měli obavu, že závody budeme rušit podruhé. Nakonec se nám je podařilo zrealizovat, i když za určitých specifických podmínek a bez plánované účasti německých týmů – Praha už tehdy byla pro Německo nebezpečnou destinací. Když už bylo jasné, že virus nám závody nepřekazí, začalo hrozit pro změnu počasí. Předpověď několik dní před závody hlásila trvalý déšť a vítr o rychlosti 9 m/s. Byli jsme hlavními organizátory a já jsem dělala i hlavní rozhodčí, tak to byly trochu nervy. Ale nevzdali jsme to a závody nakonec proběhly bez deště a větru.

Závodů se z 41 přihlášených týmů nakonec zúčastnilo 31 českých týmů. Přišli jsme sice o velkou německou účast, ale zase jsme se vešli do limitu 50 lidí i s doprovodem některých závodníků. Diváky jsme tentokrát nezvali a platila i další opatření, přísnější než ta momentálně platná, ale tušili jsme, že bude hůře a nechtěli jsme nic riskovat: registrace i veterinární přejímka psů v otevřeném stanu, roušky všude tam, kde se k sobě lidé přiblížili, při vyhlášení výsledků větší rozestupy (tentokrát ne kvůli psům), trofeje a ceny připravené předem u stupňů vítězů, žádné osobní předávání a podávání rukou a samozřejmě dezinfekce.

Skladba plemen byla velmi pestrá nejen na hřišti, ale i na stupních vítězů a dokazovala, že u nás treibball zdaleka není jen doménou border koliíí. Kategorie large: australský ovčák, border kolie, český strakatý pes, entlebuchský salašnický pes, krátkosrstá kolie, knírač střední, chodský pes a kříženec německého ovčáka. Kategorie small: jack russel teriér, knírač malý, německý špic střední a dva kříženci. Hlavní závod byl dvoukolový. Po dvou kolech hlavního závodu (nazvaných podle jejich charakteru FAST a SMART) jsme nabídli účastníkům závodů ještě zábavnou treibballovou hru FUN „Osmičky pro dva“ a velmi náročnou hru pro pokročilé týmy TOP „Slalomy“.

Výsledky shrnuje přehledně tabulka. Ve všech třídách bylo možné vidět hezké výkony. Aisha vyhrála hlavní závod v nejvyšší třídě TRB 3L i hru TOP. Barnie, která se tentokrát rozhodla svými kousky spíše bavit obecenstvo, byla druhá, čímž nám holky udělaly velkou radost. Výborně si vedly i týmy, které s námi v Pesoparku trénují. Obsadily první místa ve všech třídách a kategoriích i řadu dalších medailových pozic, takže naše radost byla dvojnásobná.

Na závody byla přihlášena i desetiletá Lana z Německa. Se svým psem Iasonem pilně trénovala již na jarní závody. Když jsme je přesunuli na podzim, byla smutná, ale říkala, že na podzim budou lépe připraveni. Když nemohla přijet ani na podzimní závody, oplakala to, ale nevzdala se. Její maminka nám poslala video dokumentující krásný výkon Lany s Iasonem v hlavním závodě i v treibballové hře. Rozhodli jsme se, že její výkon oceníme pohárem, který by zde v Praze určitě vyhrála a jako překvapení jsme jí ho poslali poštou. Radost byla veliká.

Poděkování za hladký průběh závodů patří všem, kteří nám pomáhali den před závody v dešti s přípravou hřiště a míčů i těm, kdo nám pomáhali po celý den závodů. Závody proběhly pod záštitou Treibball klubu. Hezké ceny dodali sponzoři AKINU, Pučálka, Obojky.cz a Wine of Italy. Děkujeme Jaroslavě Chlumské za možnost uspořádat závody v krásném prostředí Pesoparku. Vzhledem k nabitému programu jsme všichni ocenili okamžité zpracování výsledků, za které patří dík šikovné asistentce. Děkujeme i za kompletní foto a video dokumentaci.

Foto:   Tomáš Kopanica, Marcela Kučerová Skalová, Bohdana Stoklasová, Mandy Gedig
Video: Milan Stoklasa
© Stoklasovi, 2012